
Drage Bjelopoljke i Bjelopoljci,
Imate ideju kako unaprijediti zajednicu i poboljšati društvenu koheziju? Želite li doprinijeti jačanju povjerenja, inkluzije i građanske participacije? Smatrate li važnim suzbijanje govora mržnje i diskriminacije? Imate li ideju za inovativna rješenja koja mogu donijeti pozitivne promjene i doprinijeti opštem dobru?
Ako je odgovor na neka od ovih pitanja pozitivan, UNDP i Opština Bijelo Polje vas sa zadovoljstvom pozivaju da se prijavite za učešće u Laboratoriji za inovacije u oblasti društvene kohezije koja će biti održana 10-11. marta 2025. godine u hotelu Franca.
Ideje na kojima ćete raditi i koje ćete razvijati tokom Laboratorije treba da budu usklađene s jednom od oblasti koje su učesnici i učesnice predložili tokom Bjelopoljskog dijaloga Zajednica pokreće promjene, održanog 30-31. oktobra 2024. Izvještaj je dostupan na ovom linku, a fotografije sa događaja možete pogledati na ovom linku.
Dijalog je već otvorio ključna pitanja, identifikovao izazove i ponudio prve smjernice za rješenja, što predstavlja važnu osnovu za dalji razvoj ideja u Laboratoriji.
Oblasti identifikovane tokom Bjelopoljskog dijaloga, a u sklopu kojih se očekuju rješenja tokom Laboratorije su:
- Prevazilaženje etničkih podjela i nasilja – jačanje povjerenja i saradnje među različitim etničkim i društvenim grupama kroz dijalog i zajedničke inicijative, sa fokusom na suzbijanje govora mržnje;
- Podsticanje građanske participacije – razvoj vještina građana i građanki za aktivno učešće u procesima donošenja odluka na lokalnom nivou kroz edukaciju, zagovaranje i praktične inicijative;
- Zadržavanje mladih i smanjenje depopulacije – inicijative u zajednici koje će motivisati mlade da ostanu, isticanjem prednosti života, rada i razvoja u Bijelom Polju;
- Smanjenje društvene nejednakosti i podrška marginalizovanim grupama – s posebnim fokusom na osobe sa invaliditetom.
Ove oblasti će poslužiti kao okvir za ideje koje će se razvijati tokom Laboratorije, s ciljem pronalaženja održivih rješenja za jačanje društvene kohezije.
CILJ LABORATORIJE ZA INOVACIJE U OBLASTI DRUŠTVENE KOHEZIJE
Laboratorija za inovacije u oblasti društvene kohezije je platforma za zajedničko osmišljavanje i razvijanje inovativnih rješenja za jačanje društvene kohezije kroz dijalog i interaktivan proces.
Tokom dvodnevnog događaja, imaćete priliku da kroz pristup zasnovan na human-centred design (dizajn po mjeri čovjeka) razvijate svoje ideje, uz podršku mentora i stručnjaka i pretvorite ih u konkretna rješenja. Kroz interaktivne dizajn sesije i praktičan rad, fokus će biti na razvoju inovativnih, korisnički orijentisanih rješenja koja unapređuju društvenu koheziju i odgovaraju na realne potrebe zajednice. Na kraju drugog radnog dana, stručni žiri će odabrati najbolja rješenja koja će dobiti finansijsku podršku za realizaciju!
Napomena: Teme i ideje koje se tiču djece i mladih biće dodatno podržane kroz Upshift program u organizaciji Unicefa, pružajući mladima priliku da razviju i implementiraju svoja rješenja kroz ovaj program.
ŠTA DOBIJATE?
Ova jedinstvena prilika omogućava vam da:
- Naučite kako da razmišljate i dizajnirate rješenja usmjerena na čovjeka, koristeći inovativnu (metodologiju dizajna po mjeri čovjeka), kroz mentorsku podršku, interaktivne dizajn sesije i praktičan rad na razvoju ideja koje doprinose društvenoj koheziji.
- Dobijete tehničku podršku za razradu i sprovođenje inovativnih inicijativa;
- Unaprijedite znanje i vještine u kreiranju projektnih prijedloga;
- Doprinesite jačanju društvene kohezije kroz razvoj održivih i praktičnih rješenja prilagođenih stvarnim potrebama lokalne zajednice, a na osnovu zaključaka sa lokalnog dijaloga;
- Dobijete finansijsku podršku za realizaciju vaših ideja, kao i programsku podršku tokom realizacije ukoliko vaša ideja bude odabrana za finansiranje.
KO MOŽE DA SE PRIJAVI?
Za učešće u Laboratoriji za inovacije u oblasti društvene kohezije mogu se prijaviti grupe od najmanje 3, a najviše 6 članova, pri čemu svi članovi moraju biti punoljetni. Vaš tim može biti neformalna grupa, inicijativa unutar organizacije civilnog društva ili drugačiji oblik zajedničkog djelovanja.
USLOVI koje inicijative moraju ispunjavati kako bi bile PRIHVAĆENE ZA UČEŠĆE:
- Inicijativa mora imati jasan cilj koji je u skladu sa navedenim oblastima u pozivu;
- Predložena ideja treba donijeti novo rješenje, metodu ili alat koji do sada nije primijenjen u lokalnoj zajednici;
- Ukupni troškovi ne smiju prelaziti 5.000 EUR;
- Prijavu podnosi grupa od najmanje 3, a najviše 6 punoljetnih članova. Pojedinačne prijave nijesu dozvoljene.
- Projekat ne smije imati komercijalni cilj niti generisati profit za pojedince ili organizacije.
- Projekat mora biti osmišljen za realizaciju unutar lokalne zajednice i direktno uticati na njene članove.
- Demonstrira integritet kroz dosljedno pridržavanje vrijednosti i etičkih standarda UN-a.
KOJE INICIJATIVE NEĆE BITI PRIHVAĆENE:
- Već postojeći projekti bez inovativne dimenzije – inicijative koje ne donose nova rješenja ili metodologije;
- Istraživačke projekte bez primjene – akademska istraživanja bez jasnog praktičnog rezultata ili rješenja za oblast društvene kohezije;
- Infrastrukturne investicije, poput izgradnje prostora, nijesu prihvatljive, dok je nabavka manje opreme moguća samo ukoliko je neophodna za realizaciju ideje i direktno doprinosi društvenoj koheziji.
- Projekte koji nijesu usklađeni s ciljevima zelenih i inkluzivnih rješenja – inicijative koje ne doprinose održivosti, digitalizaciji, inkluziji ili rodnoj ravnoteži.
- Inicijative s političkim ili vjerskim konotacijama – projekti koji promovišu političke stavove, vjerske doktrine ili na bilo koji način doprinose podjelama u društvu;
- Projekte koji podstiču podjele, isključivost ili diskriminaciju – bilo kakve aktivnosti koje mogu narušiti društvenu koheziju, širiti govor mržnje ili produbljivati društvene i kulturne razlike.
KAKO SE PRIJAVITI?
Pridruži se tako što ćeš popuniti formu na linku. Krajnji rok za prijave je 04.03. do 15h. Za dodatna pojašnjenja ili pitanja, možete nas kontaktirati putem email-a: info@opstedobro.me.
Laboratorija za inovacije u oblasti društvene kohezije dio je zajedničkog programa Ujedinjenih nacija Zajedno za opšte dobro, koji realizuju UNDP, Unicef i Unesco, u saradnji sa Vladom Crne Gore, a uz finansijsku podršku Fonda Ujedinjenih nacija za izgradnju mira.
Program ima za cilj jačanje društvene kohezije kroz unapređenje povjerenja građanki i građana u institucije, kao i jačanje otpornosti zajednica na govor mržnje, rodno zasnovano nasilje, nasilje prema i među djecom i mladima.
Zajedno kreiramo i sprovodimo rješenja za jaču, povezaniju i otporniju zajednicu – vidimo se u Laboratoriji za inovacije u oblasti društvene kohezije!