Predstavljen ažurirani Nacionalno utvrđeni doprinos Crne Gore (NDC) za 2030. i 2035. godinu

February 14, 2025
Eight individuals standing in a modern conference room with a presentation screen behind them.

U Naučno-tehnološkom parku u Podgorici održana je konfencija povodom predstavljanja ažuriranog Nacionalnog utvrđenog doprinosa Crne Gore (NDC) za 2030. i 2035. godinu.

Novi NDC postavlja ambiciozan cilj smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) za 55 odsto do 2030. godine i 60 odsto do 2035. godine, što je ogroman iskorak u odnosu na prethodni NDC kojim je smanjenje predviđeno u iznosu od 35 odsto. Crna Gora je među prvih 16 zemalja u svijetu koja je usvojila ovaj dokument.

Ažuriranje NDC-ja je urađeno uz posvećenu i kontinuiranu podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, korišćenjem najsavremenije metodologije uz poštovanje visokih standarda Evropske unije i zahtjeva Okvirne Konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama.

A woman stands behind a podium, smiling, with a global sustainability graphic displayed behind her.

Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Ekaterina Paniklova, naglasila je da je ažuriranje NDC-a tek početak, te da je ključno obezbijediti ostvarenje postavljenih ciljeva:

“Nauka ne ostavlja prostor za odlaganje - moramo djelovati odmah kako bismo ograničili porast globalne temperature na 1,5°C i ostati na putu ostvarenja dugoročnih ciljeva definisanih Pariskim sporazumom. Ovako ambiciozno ažuriranje NDC-a je samo početni korak, na kojem nećemo stati. Ostajemo posvećeni podršci njegovoj implementaciji, kontinuiranom napretku Crne Gore i unapređenju saradnje sa svim akterima. Zajedno možemo osigurati da naredne generacije naslijede planetu koja je održiva, otporna i prosperitetna“, istakla je Paniklova.

UNDP je čestitao Ministarstvu ekologije na snažnoj posvećenosti klimatskim akcijama i uspješnoj saradnji koja doprinosi ostvarenju klimatskih ciljeva Crne Gore.

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić kazao je da je Crna Gora posvećena borbi protiv klimatskih promjena i duboko vjeruje u snagu kolektivnog djelovanja u saradnji sa međunarodnom zajednicom.

„Naša energetska infrastruktura je u stalnom razvoju i kroz ulaganja u obnovljive izvore energije – hidro, solarne i vjetroelektrane – pokazujemo da je održivost svakodnevna praksa. Osnaženi Četvrtim nacionalnim izvještajem o klimatskim promjenama, kao i kroz transparentnu saradnju sa međunarodnim partnerima, nastavljamo da gradimo put ka još bržoj implementaciji klimatskih ciljeva“, istakao je ministar Ćulafić.

„Nastavljamo  sa potpunim usklađivanjem našeg zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU u oblasti klimatskih promjena, pa ćemo usvojiti i novi Zakon o klimatskim promjenama, i Plan prilagođavanja na klimatske promjene za period 2025 – 2035, kako bi dodatno osigurali da naš pravni i strateški okvir bude u potpunosti usklađen sa najboljim međunarodnim praksama i standardima. Tokom ove godine ćemo otpočeti  izradu Strategije niskokarbonskog razvoja, koja će pružiti detaljnu analizu potrebnih mjera i vremenskog okvira za postizanje klimatske neutralnosti“, naveo je ministar Ćulafić.

Prema njegovim riječima, vizija „zelenog“ razvoja već je prisutna u Prostornom planu Crne Gore, koji postavlja smjernice za ravnotežu između ekonomskog rasta, zaštite životne sredine i socijalne odgovornosti.

„Sa ambicioznim pristupom, vjerujemo da možemo postati inspiracija i pokazati svijetu kako mala zemlja, poput Crne Gore, može napraviti velike promjene“, zaključio je ministar Ćulafić.

A man in a suit stands at a podium, speaking in front of a large digital screen.

Šef Sektora za saradnju Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Ingve Engstrom kazao je da EU prepoznaje posvećenost Vlade Crne Gore, civilnog društva i privatnog sektora i izražava iskrenu zahvalnost UNDP-u na kontinuiranom partnerstvu sa crnogorskim vlastima u oblasti klimatskih akcija.

EU, kako je istakao, ostaje posvećena bliskoj saradnji sa svim akterima “kako bismo ostvarili našu zajedničku viziju zelenije i održivije Crne Gore.”

“Put Crne Gore ka klimatskoj neutralnosti nije samo pitanje ispunjavanja zacrtanih brojki iz klimatskih ciljeva—već osiguravanja otpornije, čistije i prosperitetnije budućnosti za njene građane. U konačnom, upravo se to odnosi i na Poglavlje 27 – pravo crnogorskih građana na čist i zdrav životni prostor, zaštićen od klimatskih promjena. EU je spremna da podrži Crnu Goru u ostvarivanju ovih ambicija i radujemo se daljem jačanju naše saradnje u godinama koje dolaze”, zaključio je Engstrom.

Nakon uvodnih izlaganja, načelnica Direkcije za klimatske promjene Jelena Ban i načelnica Direkcije za održivi razvoj Danijela Čabarkapa održale su prezentaciju povodom predstavljanja ažuriranog NDC-ja.

NDC je obaveza preuzeta prema Pariškom sporazumu, kojom se Crna Gora obavezuje na smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i doprinos globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena.