Jačanje saradnje između lokalnih vlasti i nevladinih organizacija kroz ReLOaD2: Relevantni koraci ka evropskim integracijama

September 25, 2024
a group of people in a room
UNDP/Ivan Mandić

Završna ReLOaD2 Regionalna konferencija u Podgorici, posvećena jačanju saradnje između lokalnih vlasti i civilnog društva, okupila je više od stotinu predstavnika/ca lokalnih samouprava i organizacija civilnog društva sa Zapadnog Balkana, kao i predstavnika ministarstava i Evropske unije.

Otvarajući konferenciju, ministar javne uprave Crne Gore Marash Dukaj, kazao je da se kapacitet nevladinih organizacija mora iskoristiti, jer samo na taj način možemo postati društvo koje pripada Evropskoj uniji. 

text, website
„Njihova ekspertiza može značajno pomoći organima lokalne uprave da razviju adekvatne lokalne politike, na zadovoljstvo građana, a to se odnosi i na cijeli region. Posebno me raduju inicijative poput programa ReLOaD2. Zato je ovo prilika da zahvalim Evropskoj uniji na podsticanju dobrih praksi kroz konkretne aktivnosti, kao i lokalnim samoupravama na aktivnom učešću u ovom projektu.“
Marash Dukaj, ministar javne uprave

Ingve Engstrom, šef Sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, dodao je da je ovo dugoročan proces. 

a man in a suit standing in front of a screen
„Transparentni kriterijumi za korišćenje javnih sredstava jačaju partnerstva na lokalnom nivou i poboljšavaju kvalitet neophodnih reformi za proces pristupanju EU, a ReLOaD2 je napravio impresivne rezultate u tom pogledu.“
Ingve Engstrom, šef Sektora za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori

Program ReLOaD2, koji Evropska unija finansira sa 12,63 miliona eura, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), obuhvata 62 lokalne samouprave širom Zapadnog Balkana. Tokom protekle četiri godine realizovano je više od 470 projekata nevladinih organizacija, od kojih je korist imalo više od 70.000 građana/ki u regionu. Aktivnosti su sprovedene u raznim sektorima koje su lokalne vlasti prepoznale kao važne prioritete, čime je region približen ispunjavanju uslova za transparentnost u procesu pristupanja EU.

Jedan od projekata realizovale su NVO ORO iz Danilovgrada i Udruženje slijepih iz Podgorice, koji su tokom konferencije izveli kratku koreografiju kao dio svog projekta. 

Marko Savićević iz NVO ORO je istakao da su se odlučili na saradnju kako bi osigurali proaktivno učešće djece i mladih sa invaliditetom, dok su istovremeno obogatili kulturni život centralne regije jedinstvenim izvođenjima tradicionalnih pjesama.

„Zahvaljujući programu ReLOaD2, ne samo da smo stekli nove edukatore, izvođače folklora i kvalitetnu muzičku produkciju, već smo naučili i kako da pišemo složene projekte i da ih pravilno implementiramo. Zbog toga se radujem novoj fazi programa ReLOaD i sličnim inicijativama u zajednici.“
Marko Savićević, NVO ORO

 

Enrica Chiozza, šefica Sektora za pregovore o susjedstvu i proširenju Evropske komisije, izjavila je da je saradnja između opština i lokalnih organizacija temelj za održiv rast i razvoj širom Zapadnog Balkana.

a person talking on a cell phone screen with text
„Važno je iskoristiti trenutak proširenja kako bi proces demokratizacije bio inkluzivan i istinski reprezentativan. Podsticanjem inicijativa na lokalnom nivou, poput programa ReLOaD, NVO i lokalne vlasti mogu stvoriti dinamičniji i odgovorniji sistem koji doprinosi stvarnom napretku u regionu.“
Enrica Chiozza, šefica Sektora za pregovore o susjedstvu i proširenju Evropske komisije

Snažan fokus na uključivanje mladih takođe je bio centralna tema završne ReLOaD2 Regionalne konferencije. Prepoznajući ključnu ulogu mladih u oblikovanju budućnosti Zapadnog Balkana, program ReLOaD2 je sproveo niz aktivnosti usmjerenih na osnaživanje mladih i stvaranje atraktivnijih manjih zajednica za život. Ove inicijative uključivale su programe obuka, stažiranja, grantove za akcije mladih i podršku preduzetničkim idejama. Napori programa u angažovanju mladih stvorili su značajne mogućnosti za njihovo uključivanje u lokalno upravljanje i izgradnju zajednica, doprinoseći ukupnom razvoju regiona.

Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Ekaterina Paniklova, osvrnula se na važnost osnaženih i informisanih mladih ljudi za jake lokalne zajednice. 

a group of people holding a sign
„Podsjetiću na zabrinjavajuće rezultate da više od polovine mladih iz Zapadnog Balkana sebe vidi u inostranstvu u narednih deset godina. S tim u vezi, kroz ovaj program osmišljen je niz aktivnosti sa mladima kako bi manje zajednice postale poželjnija mjesta za život: obuke, programi stažiranja, grantovi za akcije i biznis ideje. ReLOaD2 je kreirao mnoge dobre prakse i primjere uključivanja mladih, koje se nadamo da ćemo prenijeti u narednu fazu programa“
Ekaterina Paniklova, stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori

Konferencija je sumirala ove uspjehe i omogućila tematske diskusije sa ciljem davanja preporuka za unapređenje odgovornosti i efikasnosti na lokalnom i regionalnom nivou, sa posebnim fokusom na unapređenje komunikacije i razmjene znanja. Glavne preporuke su ponovile potrebu za nastavkom podrške zemljama i teritorijama Zapadnog Balkana u unapređenju transparentnosti vlasti i saradnje sa civilnim društvom, kao relevantnim zahtjevima za proces pristupanja EU.