Unapređenje efikasnosti sistema pravosuđa

Ukratko:

Projekat ima za cilj da poboljša efikasnost sistema pravosuđa kroz dalju upotrebu IKT rješenja sa posebnim fokusom na podsistem sudova i obezbjeđivanje pouzdane statistike. Od ključnog je značaja što će projekat podržati sprovođenje “Strategije za informaciono-komunikacione tehnologije za sistem pravosuđa za period 2016-2020”. Ova Strategija osmišljena je sa ciljem da se obezbijedi kontinuitet i da se proširi primjena IKT kroz uspostavljanje jedinstvenog informacionog sistema u pravosuđu koji će biti po mjeri korisnika. To će dalje da podstakne administrativne kapacitete sistema pravosuđa, tako što će povećati njegovu efikasnost u pružanju podataka i usluga institucijama i građanima. Na kraju, to će obezbijediti efikasniju saradnju sa drugim sistemima pravosuđa, institucijama EU i država članica EU, kao i sa međunarodnim organizacijama. Ovaj jedinstveni informacioni sistem pravosuđa treba da bude osmišljen tako da ispuni potrebe i obuhvati ključne poslovne procese u Ministarstvu pravde, sudovima, državnom tužilaštvu i Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija.

Ciljevi:

Najznačajniji cilj jeste da se primijene najsavremenija IKT rješenja da se poboljša ukupna efikasnost sistema pravosuđa.

Projekat će se baviti prioritetnim oblastima definisanim u IKT strategiji i Akcionom planu za sistem pravosuđa, sa fokusom na sljedeće:

a)      Jačanje kapaciteta Ministarstva pravde;

b)      Izradu dva podsistema informacionog sistema pravosuđa: za sudove i za Zavod za izvršenje krivičnih sankcija;

c)      Uvođenje biznis modula za obavještajne podatke za svrhe analitike i statistike; i

d)      Pružanje tehničke pomoći za poslovni kontinuitet i integritet podataka.

Funkcionalnosti podsistema će obezbijediti automatizaciju rada u organizacionim jedinicama sistema pravosuđa na takav način da se svi procesi vrše korišćenjem IKT, uključujući: unos podataka, unos cjelokupnih dokumenata/dosijea, evidentiranje svih promjena u svakodnevnim procedurama, jednostavno elektronsko pretraživanje predmeta, efikasno generisanje izvještaja sa različitim parametrima. Takođe će se ponuditi mogućnost generisanja raznih analitičkih i statističkih izvještaja da bi se potkrijepilo kreiranje politike na osnovu dokaza. I na kraju, sve će ovo pomoći da zemlja ostvari napredak u procesu integracije u EU.

Aktivnosti:

Projektne aktivnosti sprovodi UNDP u Crnoj Gori, u bliskoj saradnji sa Ministarstvom pravde i te se aktivnosti organizuju oko šest komponenata:

1.      Jačanje Direktorata za IKT u MInistarstvu pravde i upravljanje IKT u drugim pravosudnim institucijama kako bi se obezbijedilo efikasno opredjeljivanje ljudskih i finansijskih resursa za rad na Informacionom sistemu pravosuđa.

2.      Izrada i implementacija pod-sistema za sudove na način da on ispuni potrebe crnogorskog pravosuđa, učini poslovne procese efikasnijim i racionalizuje korišćenje resursa koji su na raspolaganju sudu.

3.      Uspostavljanje elektronske razmjene podataka između sudova i drugih pravosudnih institucija.

4.      Jačanje kapaciteta za analitiku i statistiku u pravosuđu – da bi se generisali pouzdani izvještaji o radu institucija, te statistički izvještaji važni za procese praćenja i evaluacije.

5.      Osposobljavanje administracije Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija da radi efikasnije, prati svakodnevni rad, generiše izvještaje i integriše svoj rad u druge institucije kroz izradu pod-sistema.

6.      Bezbjednost Informacionog sistema pravosuđa i zaštita podataka moraju biti obezbijeđeni kroz odgovarajuću politiku i regulaciju.

Očekivani rezultati:

Efikasnost pravosuđa povećaće se primjenom IKT u svakodnevnom radu pravosudnih institucija. To će povećati njihovu efikasnost, komunikaciju, znanje i koordinaciju i na kraju dovesti do boljeg poštovanja osnovnih ljudskih prava i profesionalizacije pravosuđa, u skladu sa planovima integracije u EU i obaveza Crne Gore. Takođe, ukupno znanje koje će zaposleni u pravosuđu steći kroz ovaj projekat poslužiće kao polazna osnova za kontinuirano poboljšavanje i nastojanja koja će dovesti do povećanja ukupne efikasnosti i kvaliteta rada pravosuđa generalno.

Partneri: 

Ministarstvo pravde

Sudovi: Strategija IKT u pravosuđu

Impact

START DATE

August 2018

END DATE

December 2024

STATUS

Completed

PROJECT OFFICE

Montenegro

IMPLEMENTING PARTNER

United Nations Development Programme

DONORS

GOVERNMENT OF NORWAY

Government of Montenegro

UNITED NATIONS DEVELOPMENT PROGRAMME

TOTAL CONTRIBUTIONS

$2,456,923

DELIVERY IN PREVIOUS YEARS

2018$27,994

2019$595,655

2020$310,524

2021$224,041

2022$107,776

2023$212,611

2024$3,929

Full Project information