Obraćanje na prezentaciji rezultata procjene primjene antikorupcijskih mjera

April 6, 2022

Daniela Gašparikova, stalna predstavnica UNDP u Crnoj Gori

 

Vaša Ekselencijo ambasadore Gjelstad,

Poštovana gospođo Perović  i gospođo Kordić,

Vaše Ekselencije,

Kolege iz Republike Koreje,

Cijenjeni partneri i  mediji,

Jako mi je drago što vidim da je ova tema privukla vašu pažnju.

Vjerujem da smo svi saglasni da je bolje spriječiti nego liječiti. Tokom deset godina pregovora o pristupanju Evropskoj uniji, Crna Gora je značajno unaprijedila svoj zakonodavni okvir za borbu protiv korupcije, uključujući njeno sprečavanje. Svaki mehanizam za prevenciju, koji počiva na odgovarajućoj metodologiji i zakonodavnom okviru, treba ne samo da bude sprovođen, već i da bude ispraćeno da li postiže predviđenu svrhu, sa ciljem stalnog unapređenja.

Prilikom izrade Metodologije za procjenu antikorupcijskih mjera u kontekstu crnogorske javne uprave, bili smo inspirisani konceptom metodologije Komisije za antikorupciju i građanska prava Republike Koreje. Vodeći se naučenim lekcijama kolega UNDP-a Centra za politike iz Seula, podržali smo Agenciju za sprječavanje korupcije u pripremi slične metodologije prilagođene potrebama Crne Gore.

Metodologija je urađena u saradnji sa predstavnicima institucija državne uprave i socijalne i dječje zaštite – oba sistema koja su obuhvaćena pilot procjenom. Organi na osnovu Metodologije nisu samo izvršili samoprocjenu, već su i po prvi put prikupili sredstva verifikacije. Sve prikupljene informacije su provjerene, usaglašene sa organima i na osnovu konačnih nalaza, institucije su rangirane. Pokazalo se da je prikupljanje dokaza, odnosno sredstava verifkacije za pojedine indikatore, imalo ključni značaj u ovom procesu.

Većina indikatora koji se koriste u procjeni zasnivaju se na odredbama Zakona o sprečavanju korupcije, Zakona o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru i Zakona o slobodnom pristupu informacijama.

Na primjer, nalazi procjene će biti od koristi Ministarstvu finansija i socijalnog staranja za dalje unapređenje sistema unutrašnjih finansijskih kontrola. Takođe, Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama sada ima nalaze koji će joj omogućiti da radi sa institucijama na ispunjavanju njihovih obaveza u pogledu objavljivanja i ažuriranja određenih informacija u skladu sa Zakonom. Dodatna vrijednost ovog procesa je u tome što je podstakao pilot institucije da unaprijede svoje mehanizme za sprečavanje korupcije.

Hvala Agenciji za sprečavanje korupcije na snažnom partnerstvu i  proaktivnom pristupu. Hvala i našim konsultantima Marku Sošiću i Dragani Krunić, koji su uradili obiman i zahtjevan posao procjene primjene postojećih mehanizama. Oni su pripremili 63 zasebna izvještaja sa nalazima i preporukama za sve uključene pilot organizacije.

Ova inovativna metodologija za procjenu je jedan od brojnih rezultata našeg petogodišnjeg partnerstva sa vladama Crne Gore i Norveške na jačanju kapaciteta za brže pristupanje Evropskoj uniji. Ova aktivnost je bila moguća zahvaljujući dragocjenoj podršci Amabasade Kraljevine Norveške u Beogradu. Kancelarija za evropske integracije, uz Generalni sekretarijat Vlade, naš je ključni partner i središte reformi u okviru procesa pristupanja Evropskoj uniji. Ova inicijativa ne bi bila realizovana da nije bilo njihovog snažnog partnerstva i podrške.

Vjerujemo da će se ova metodologija i dalje koristiti za procjenu učinka drugih organa. Nadamo se i da će omogućiti institucijama da unaprijede svoj rezultat na osnovu preporuka iz izvještaja.

INTEGRITET NA DJELU, kao pokretačka snaga u državnoj upravi, doprinosi sprečavanju korupcije, podstiče proces pristupanja Evropskoj uniji i napredak u ostvarivanju Ciljeva održivog razvoja.

A sada da čujemo više o ključnim nalazima i korisnim preporukama. Hvala.