Regionalna konferencija „Žene u STEM-u“

Daniela Gašparíková, stalna predstavnica UNDP-a

June 30, 2022
  • Zadovoljstvo mi je što smo domaćini drugog sastanka u okviru regionalne mreže pod nazivom „Žene u STEM-u“.
  • Zahvaljujem ministarki Šćepanović na tome što je prepoznala značaj ove manifestacije i inicijative. Prilično je ohrabrujuće što po drugi put imamo ministarku iz STEM-a na čelu Ministarstva nauke. Zahvalnost dugujemo i gospodinu Ružiću, ministru prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije na njegovom doprinosu.
  • S obzirom na to da je rodna ravnopravnost ključni prioritet u okviru mandata UNDP-a, uvijek nam je važno da istaknemo da do održivog razvoja ne može doći bez angažovanja cijelog društva, a žene čine više od polovine stanovništva Crne Gore. I u regionu žene čine najmanje polovinu stanovništva.
  • Manje od četvrtine privrednih subjekata u Crnoj Gori u vlasništvu je žena. Ako sagledamo situaciju na regionalnom nivou, imamo podatak da su 40 odsto svih zaposlenih na Zapadnom Balkanu žene, ali i da više od 23 odsto njih nema siguran posao, te da je svega 27,5 odsto privrednih subjekata u ovom regionu u vlasništvu žena.
  • Ovo je, između ostalog, jasan znak da nam je potrebna sistematska promjena u adresiranju problema rodnih nejednakosti, kao i zajednička inicijativa za ekonomsko osnaživanje žena. I prije izbijanja pandemije kovida-19 bili smo svjesni da je napredak u razvoju ženskog preduzetništva spor.
  • Savjet za regionalnu saradnju (RCC) i UNDP udružili su napore i definisali regionalni okvir  pod nazivom Ekonomsko osnaživanje žena: Područja zajedničkog djelovanje na Zapadnom Balkanu. Ova inicijativa bavi se učešćem žena u oblikovanju društava i ekonomija, njihovim učešćem na tržištu rada, i adresira pitanja kao što su dostojanstveni rad, preduzetništvo, pristup finansijama, rodne razlikama u digitalnoj i zelenoj transformaciji i rodni jaz u zaradama. Ova inicijativa takođe povezuje različite tačke u ovim sektorima s ciljem uvođenja sistemskih reformi u cilju rodne ravnopravnosti i ekonomskog osnaživanja žena na Zapadnom Balkanu.
  • Nemoguće je govoriti o razvoju u eri Četvrte industrijske revolucije, a da se ne pozabavimo oblašću STEM-a.
  • Upravo iz tog razloga je, kao dio rješenja, uspostavljena Mreža žena u STEM-u na Zapadnom Balkanu, u okviru zajedničkih napora RCC-a i UNDP-a na jačanju ekonomskih prilika za žene i djevojke/djevojčice u STEM-U, jer one predstavljaju najveći neiskorišćeni potencijal za ekonomski prosperitet i razvoj.
  • Slaba vidljivost žena u STEM-u, tj. najbolje plaćenim zanimanjima današnjice, je očekivana stvar, s obzirom na trenutni društveni kontekst u kojem se djevojčice ohrabruju i usmjeravaju na tradicionalno „ženska“ zanimanja.
  • Sama država ne raspolaže detaljnim statističkim podacima na osnovu kojih bi pratila ove trendove, ali podaci koji jesu dostupni ukazuju na to da djevojčice i dječaci gaje jednaka interesovanja kad je riječ u izboru obrazovanja za svoje buduće zanimanje, čak i u oblasti kakva je STEM.
  • Kad je riječ o obrazovanim postignućima, 67 odsto stanovništva sa diplomom specijalističkih studija i 61 odsto s diplomom magistra su žene. Dakle, ne primjećujemo značajnu rodnu segregaciju u obrazovnom sistemu. Međutim, činjenica da su žene obrazovaniji dio populacije ne odražava se na tržište rada, jer one čine samo 44 odsto zaposlenog i aktivnog stanovništva.
  • Živimo u svijetu kojeg karakteriše izuzetno brz tehnološki napredak, pa je digitalizacija potpuno promijenila naš način života, cjelokupno tržište rada, pa čak i procese donošenja odluka.
  • Imajući u vidu sve navedeno, Crna Gora ne može da sebi priušti da obrazovanija polovina stanovništva ne ostvaruje svoj puni potencijal, jer odsustvo žena iz brzorastućih profesija budućnosti predstavlja uskraćivanje razvojne šanse za cjelokupno društvo.
  • Sve ovo odnosi se i na region Zapadnog Balkana, jer su izazovi s kojima se zemlje regiona suočavaju veoma slični.
  • Stoga kroz Regionalnu mrežu žena u STEM-u želimo da podstaknemo osmišljavanje odgovornijih obrazovnih rješenja koja vode povećanju konkurentnosti žena i bržem prilagođavanju potrebama tržišta rada.
  • Ovo predstavlja našu zajedničku misiju i dugoročni cilj za koji smo svi odgovorni, kako bismo stvorili ravnopravnija, pravednija i prosperitetnija društva.