Regionalna ReLOaD2 konferencija: Jačanje partnerstva lokalnih vlasti i civilnog društva ključno za izgradnju bolje budućnosti u regiji

October 6, 2023

 

Treća regionalna konferencija Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu, koja je održana u Sarajevu 3. i 4. oktobra, bila je platforma za razmjenu iskustava i promociju kritičkih razgovora za poboljšanje saradnje između lokalnih vlasti i civilnog društva u regionu. Konferencija je okupila učesnike iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova*, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije, koji su raspravljali o postojećim praksama, poteškoćama i uticaju društveno-političkih događanja na civilno društvo na lokalnom i regionalnom nivou.

“Organizacije civilnog društva djeluju kao most između građana i vlasti. Što je jača saradnja između civilnog društva i vlade, to su rezultati bolji. Ovo je jedan simbiotski odnos koji treba shvatiti kao koristan za obje strane, pa čak i kada civilno društvo postavlja teška pitanja, osporava odluke vlada ili zagovara promjenu politike. Upravo kako bi podržala bolju saradnju između civilnog društva i lokalnih vlasti, EU je izdvojila više od 21 milion eura za ReLOaD program na Zapadnom Balkanu”, poručio je predstavnik Delegacije EU u Bosni i Hercegovini Adebayo Babajide, otvarajući konferenciju. 

 

Oko 110 učesnika/ca – predstavnika/ca ministarstava, Evropske unije, lokalnih samouprava, i nevladinih organizacija, fokusiralo se na jačanje saradnje i povjerenja, predstavljajući širi pregled ReLOaD2 postignuća. Panel diskusije su imale za cilj uspostavljanje temelja za uspješniju zajednicu, ujedinjenu u svojim nastojanjima za promjenu, sa primarnim ciljem osnaživanja zajednica i podsticanja rada na inovacijama i inkluziiji. Na panelu posvećenom transparentnom finansiranju nevladinog sektora, uspješne prakse iz Crne Gore predstavila je Mirjana Lipovina, rukovoditeljka sektora za NVO u Prijestonici Cetinje.

Prijestonica je izgradila jasne mehanizme, kojima se na transparentan način vrši raspodjela sredstava, koja se opredjeljuju iz budžeta za tu svrhu, te je izgradila sve veću otvorenost prema nevladinim partnerima, stvarajući podsticajni ambijent za njihov rad i razvoj.

“Nevladine organizacije, kao legitimni predstavnici građana i njihovih interesa, predstavljaju važan činilac u ukupnom društveno-ekonomskom razvoju naše lokalne zajednice, ali i same države.  Odluka o uslovima i postupku finansiranja projekata i programa nevladinih organizacija je donešena nakon pozitivnih iskustava koje smo usvojili učestvujući kroz Reload program”, kazala je Lipovina.

Iako se kontinuirano radi na savladavanju izazova, potreba za poboljšanjem transparentnog finansiranja civilnog društva koja će osigurati pravilno sprovođenje postojećih propisa u našem regionu, i dalje postoji. Preporuke sa konferencije usmjerene su na poboljšanje odgovornosti na lokalnom nivou, s naglaskom na poboljšanje komunikacije i izgradnju kapaciteta.

 

Treća ReLOaD2 regionalna konferencija je još jednom dala podsticaj za nastavak saradnje i ubrzanje promjena na Zapadnom Balkanu, mapirajući ključne korake ka poboljšanju lokalne demokratije. ReLOaD2, inicijativu koja se realizuje u 62 partnerske lokalne samouprave na Zapadnom Balkanu, finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP. 

 

*Za Evropsku uniju, ovo određivanje ne prejudicira stavove o statusu i u skladu je sa Rezolucijom SBUN 1244/1999 i Mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova. Za Ujedinjene nacije, sva pominjanja Kosova treba da budu shvaćena u kontekstu Rezolucije Savjeta bezbjednosti 1244 (1999).