Istraživanje o potrebama osoba sa invaliditetom za uslugama u zajednici
Istraživanje o potrebama osoba sa invaliditetom za uslugama u zajednici
October 7, 2024
Osobe s invaliditetom predstavljaju jednu od najosjetljivijih grupa u crnogorskom društvu. Tokom istorije uskraćivani su im lični i individualni izbor, kao i kontrola u svim oblastima života. Za mnoge od njih se pretpostavljalo da su nesposobni za samostalan život u zajednicama koje su sami odabrali. Podrška ili nije dostupna ili je povezana s određenim životnim aranžmanima, a infrastruktura u zajednici nije univerzalno dizajnirana. Uprkos narativu koji promoviše deinstitucionalizaciju, sredstva se umjesto u razvoj mogućnosti za osobe s invaliditetom da žive samostalno u zajednici ulažu u institucije. To dovodi do napuštanja, zavisnosti od porodice, do izolacije i segregacije, te institucionalizacije, dodatno opterećujući ovu već osjetljivu populaciju. Ujedinjene nacije realizuju dvogodišnji program promocije prava osoba s invaliditetom u Crnoj Gori.
Programu koji se finansira kroz Partnerstvo UN za prava osoba s invaliditetom (UNPRD), prethodila je 2021. godine početna faza, u kojoj su različite vladine zainteresovane strane, osobe s invaliditetom i njihove reprezentativne organizacije, konsultovani o prioritetnim oblastima. Na osnovu njihovih doprinosa, Kancelarija rezidentnog koordinatora (RCO), UNDP i UNICEF razvili su dvogodišnji program podrške Crnoj Gori u promovisanju i zaštiti prava osoba s invaliditetom.
Podaci o specifičnim potrebama odraslih osoba s različitim invaliditetom za podršku životu u zajednici su ograničeni. Iz tog razloga, osmišljeno je i sprovedeno kvalitativno istraživanje da bi se identifikovale specifične potrebe žena i muškaraca s invaliditetom. Pored toga, istraživanje je sprovedeno i s korisnicima koji se trenutno nalaze u rezidencijalnim ustanovama da bi se bolje razumjele njihove specifičnosti i mogućnosti za deinstitucionalizaciju.
Preporuke za osnaživanje podrške u zajednici zasnovane na identifikovnim potrebama, koristiće se za identifikaciju ključnih usluga čije će se pilotiranje finansirati u okviru navedenog programa. Istraživanje nudi dokaze o specifičnim potrebama i izazovima s kojima se suočavaju muškarci i žene, obezbjeđujući uključivanje marginalizovanih i nedovoljno zastupljenih grupa osoba s invaliditetom i rješavanje rodne nejednakosti i unapređenja prava žena s invaliditetom kako bi se podstaklo stvaranje rodno-responzivne usluge.