Konferencija UNDP-a i VDT-a: Rodno zasnovano nasilje i pravda
October 28, 2024
Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori i Vrhovno državno tužilaštvo Crne Gore, organizuju konferenciju pod nazivom “Rodno zasnovano nasilje i pravda”.
Događaj će biti održan u srijedu, 30. oktobra 2024. godine, od 12:00 do 15:00 sati u hotelu Ramada, u sali Lesendro.
U uvodnom dijelu govoriće:
Milorad Marković, vrhovni državni tužilac Crne Gore
Ekaterina Paniklova, stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori
Kaća Đuričković, liderka Tima za rodnu ravnopravnost u UNDP-u u Crnoj Gori
Cilj događaja je da stvori platformu za otvoreni dijalog među ključnim akterima, uključujući predstavnike Vlade, civilnog društva i međunarodnih organizacija o trenutnom stanju rodno zasnovanog nasilja i pravosudnog sistema u Crnoj Gori, kao i da istakne inovativne prakse i strategije koje se mogu primijeniti za unapređenje odgovora na rodno zasnovano nasilje i poboljšanje usluga podrške žrtvama.
Događaj u Podgorici nastavak je saradnje između UNDP-a i VDT-a, uspostavljene potpisivanjem Partnerstva za rodnu ravnopravnost 2. oktobra 2024. godine. Ovo partnerstvo ima za cilj jačanje saradnje u rješavanju uzroka rodno zasnovanog nasilja i unapređenje odgovora pravosudnog sistema prema žrtvama. Predstojeća diskusija će se nasloniti na ovu saradnju, okupljajući ključne aktere kako bi se razgovaralo o pristupima i strategijama za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja u Crnoj Gori.
Rodno zasnovano nasilje ostaje ozbiljan izazov u Crnoj Gori, a alarmantne statistike odražavaju duboko ukorijenjenu diskriminaciju prema ženama. Od 2017. godine, 17 žena je tragično izgubilo život od strane intimnih partnera i članova porodice, što naglašava hitnu potrebu za sistemskom promjenom. Najmlađa žrtva femicida imala je samo 18 godina. Štaviše, anketa UNDP-a iz 2022. godine otkriva zabrinjavajuće percepcije među građanima, gdje trećina vjeruje da žene lažno tvrde da su žrtve psihološkog nasilja kako bi privukle pažnju. Pored toga, samo 4% građana prepoznaje seksualno zlostavljanje kao nasilje, dok je čak 74% onih koji su iskusili seksualno nasilja nikada nisu otkrili svoje iskustvo.
Podaci MONSTAT-a i UNDP-a pokazuju da, uprkos tome što 20% žena doživi nasilje od strane partnera tokom života, 62% njih se plaši prijavljivanja zbog mogućih posljedica, što naglašava hitnu potrebu za povećanom saradnjom sa pravosudnim institucijama u cilju izgradnje pravednog i sigurnog društva.
Agendu događaja preuzmite OVDJE.