map

Ujedinjeni u rodnoj ravnopravnosti

 

Vizija

Rodno ravnopravna Crna Gora, gdje žene i muškarci, djevojčice i dječaci, u svoj svojoj različitosti, uživaju jednake mogućnosti. 

Ukratko

Projekat je osmišljen da unaprijedi kapacitete Vlade Crne Gore za promovisanje rodne ravnopravnosti i primjenu principa rodne ravnopravnosti u strateškim, zakonodavnim i političkim okvirima i državnim programima i razvojnim planovima.  
 
Tehnička pomoć i podrška za uvođenje principa rodne ravnopravnosti biće zasnovana na rodnim analizama i vođena alatima, metodama i znanjem, kako bi se na ovaj način obezbijedila platforma za dijalog. Ovo će pomoći da se politička volja i posvećenost najviših javnih zvaničnika usmjeri prema konkretnim akcijama i podrži  jačanje infrastrukture rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori.

Kontekst

Vlada Crne Gore je 2021. godine usvojila Nacionalnu strategiju za rodnu ravnopravnost koja se fokusira na niz strateških ciljeva u skladu sa opredjeljenjima Agende 2030 i Pekinške platforme za akciju, među kojima je i prioritetna oblast rada institucija u oblasti rodne ravnopravnosti. 
 
U praksi, žene su i dalje u nepovoljnom položaju, što pokazuje i Indeks rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori. Ovaj alat, koji je razvio Evropski institut za rodnu ravnopravnost (EIGE) i koji se koristio za mjerenje nejednakosti u državama članicama EU i pretpristupnim zemljama, otkrio je duboko ukorijenjene nejednakosti. Iako Indeks rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori za 2023. godinu od 59,3 ukazuje na napredak u odnosu na vrijednost iz 2019. godine od 55,0, u poređenju sa indeksom EU-27 od 68,6, Crna Gora i dalje bilježi nižu vrijednost za 9,3 indeksna poena, što ukazuje na ukorijenjenu rodnu neravnopravnost.   
 

Očekivani rezultati

  • Ishod: Unaprijeđena rodna ravnopravnost i socijalna pravda u Crnoj Gori kroz jačanje ženskog liderstva u pravosuđu i bezbjednosti, podržano političkim diskursom zasnovanom na dokazima.  

  • Rezultat 1: Povećano znanje o rodnoj ravnopravnosti i integraciji rodnih dimenzija u svakodnevne radne prakse i razvoj politika.

  • Rezultat 2: Integracija rodnih pitanja kroz strateške prioritete Vlade.

  • Rezultat 3: Ojačani normativni okvir za rodnu infrastrukturu i uvođenje principa rodne ravnopravnosti.