Rodna ravnopravnost i pravda u Crnoj Gori
Vizija
Rodno ravnopravna Crna Gora, gdje žene i muškarci, djevojčice i dječaci, u svoj svojoj različitosti, uživaju jednake mogućnosti.
Ukratko
Projekat se bavi otporom iprema ženskim pravima i "gender washing"-om kroz ciljane strategije usklađene sa tri ključna cilja. Prvo, projekat nastoji da podrži kreiranje rodno odgovornihpravosudnih i bezjednosnih usluga koje su usmjerene na ljude, implementirajući inicijative koje se suprotstavljaju "gender washing"-u i promovišu stvarnu rodnu ravnopravnost unutar ovih sektora, jačajući istovremeno mehanizme za rješavanje rodne diskriminacije i nasilja. Drugo, cilj projekta je da promoviše značajno učešće i liderstvo žena u sektorima pravde i bezbjednosti putem programa za jačanje kapaciteta, mogućnosti mentorstva i zagovaranje rodno odgovornih politika i praksi. Konačno, projekat teži da doprinese oblikovanju političkog diskursa o rodnoj ravnopravnosti i vladavini prava kroz inovativnu, intersekcionalnu, na dokazima zasnovanu analitiku i učenje, sprovođenje istraživanja, uključivanje u politički dijalog i zagovaranje reformi politika koje rješavaju sistemske prepreke za rodnu ravnopravnost i vladavinu prava.
Kontekst
Dok rastuća polarizacija i antirodni pokreti ugrožavaju napredak u oblasti rodne ravnopravnosti, Crna Gora se suočava sa jedinstvenim izazovima oblikovanim istorijskim nasljeđem, društveno-političkom dinamikom i regionalnim sukobima. Uprkos napretku u pravnim okvirima i političkim inicijativama podstaknutim pristupanjem EU i Agendom 2030, patrijarhalne norme i sistemska diskriminacija i dalje postoje. Žene u Crnoj Gori se i dalje suočavaju sa značajnim nejednakostima u donošenju odluka, ekonomskom učešću i podložne su visokom nivou rodno zasnovanog nasilja i ekonomske nesigurnosti. Duboko ukorijenjene nejednakosti i i društvene norme ometaju napredak, pri čemu su strukturne segregacije vidljive u tradicionalno muškim profesijama i obrazovnom sektoru. Dok se prava žena podržavaju deklarativno, praktični napredak je i dalje ograničen, kao što pokazuje i Indeks rodne ravnopravnosti. Političko učešće žena je primjetno nisko, a rodno zasnovani govor mržnje i mizoginija zastupljeni u javnom diskursu.
Očekivani rezultati
Rezultat 1: Podržano pružanje rodno odgovornih pravosudnih i bezbjednosnih usluga sa ljudima u fokusu.
Rezultat 2: Promovisano značajno učešće i liderstvo žena u sektoru pravde i bezbjednosti.
Rezultat 3: Doprinos oblikovanju političkog diskursa o rodnoj ravnopravnosti i vladavini prava kroz inovativnu, intersekcionalnu analizu i učenje zasnovano na dokazima.