Unapređenje forenzičkih kapaciteta Uprave policije Crne Gore za procesuiranje krivičnih djela povezanih sa vatrenim oružjem i eksplozivima
Ukratko
Projekat ima za cilj unapređenje kapaciteta Uprave policije Crne Gore za istraživanje mjesta zločina i laboratorijskih istraga u Forenzičkom centru, kako bi se obezbijedili forenzički dokazi i obavještajni podaci neophodni za istraživanje i sudsko procesuiranje trgovine vatrenim oružjem, municijom, eksplozivima i prekursorima, kao i drugih krivičnih djela povezanih sa vatrenim oružjem i eksplozivima, uključujući seksualno i rodno zasnovano nasilje. Jačanje institucionalnih kapaciteta za obezbjeđivanje specifičnih dokaza i obavještajnih podataka koristiće nacionalnom sistemu krivičnog gonjenja i međunarodnoj saradnji u istragama i sudskim procesima. Projekat to postiže nabavkom opreme, sprovođenjem obuka, razvojem i validacijom novih metoda i razvojem standardnih operativnih procedura. Fokus je na standardizaciji radnih procesa u skladu sa politikom i preporukama Evropske mreže instituta za forenzičke nauke i pripremi za akreditaciju u skladu sa međunarodnim standardima ISO/IEC 17025 i 17020. To podrazumijeva integrisanje rezultata projektne standardizacije u regulatorni okvir Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore, čime se obezbjeđuje održivost projekta.
Kontekst
Prema Strategiji za SALW i SOCTA 2021, značajan dio raznog vatrenog oružja, municije i eksplozivnih sredstava zaostalog iz sukoba u bivšoj Jugoslaviji i dalje je u posjedu civila u Crnoj Gori. Uprkos naporima vlasti u sektoru bezbjednosti da smanje broj komada vatrenog oružja u ilegalnom posjedu, u Crnoj Gori još uvijek postoji značajna količina oružja, a pripadnici kriminalnih grupa mogu ga nabaviti bez većih prepreka. Pored vatrenog oružja, visok bezbjednosni rizik predstavlja i upotreba improvizovanih eksplozivnih naprava sa izuzetno destruktivnom moći. Kombinovanjem specifičnih statističkih pokazatelja iz publikacija UNDP/SEESAC do pokretanja projekta, zaključeno je da postoji snažna korelacija između posjedovanja vatrenog oružja i porodičnog nasilja. U kontekstu porodičnog nasilja, oružje predstavlja izuzetno otežavajuću okolnost za žrtvu i za preduzimanje bilo kakvih aktivnosti za zaustavljanje nasilja, ali istovremeno i instrument za očuvanje tradicionalnih obrazaca ponašanja i raspodjele uloga unutar porodice. Takođe, 43% žena u Crnoj Gori smatra da je oružje opasnost za njihove porodice. Napredna forenzička efikasnost doprinosi suzbijanju krivičnih djela povezanih sa vatrenim oružjem i eksplozivima, čime utiče na proces kontrole SALW-a. Takođe, pomaže u uspješnom rješavanju slučajeva rodno zasnovanog nasilja.
Ključna dostignuća
- Proces nabavke većine opreme je u završnoj fazi.
- Konsultanti/treneri su odabrani i uskoro će početi sa izradom standardnih operativnih procedura i sprovođenjem obuka.
Očekivani rezultati
Poboljšani kapaciteti za istraživanje mjesta zločina u Crnoj Gori za istrage krivičnih djela u vezi sa vatrenim oružjem i eksplozivima, uključujući slučajeve rodno zasnovanog nasilja.
Unaprijeđeni balistički kapaciteti Forenzičkog centra.
Poboljšani kapaciteti Laboratorije za požare i eksplozive za fizičko ispitivanje eksploziva/eksplozivnih naprava.
Poboljšani kapaciteti Hemijske laboratorije za hemijsko ispitivanje eksploziva i Laboratorije za ispitivanje ostataka baruta.