A city bus drives down a wide avenue with modern buildings and trees lining the street.
Toshkent - Kam Uglerodli Transportga Investitsiyalar Jalb etishni Jadallashtirish  (TAILEV)
Loyiha haqida Umumiy Ma’lumot:
2025-yilga kelib, O‘zbekistonning eng xavf ostidagi hududlari va jamoalari iqlim o‘zgarishi va tabiiy ofatlarga nisbatan yanada chidamli bo‘ladi, tabiiy resurslar va infratuzilmani barqaror va samarali boshqarish, iqlimiy harakatlar, atrof-muhit boshqaruvi va muhofazasidan ko‘proq foyda olishadi.
Toshkent shahrida elektr transport vositalarini joriy qilishni jadallashtirish, bu tajriba O‘zbekiston Respublikasining boshqa shaharlariga ham ko‘chirilishi mumkin. Transport sektorida issiqxona gazlari chiqindilarini sezilarli darajada kamaytirish va shahar muhitini yaxshilash.
• Natija 1: Hukumat past-uglerodli elektr harakatchanlik va Yashil Shahar Transport Yo’laklarini (YSHTY) rivojlantirish bo‘yicha genderni hisobga oluvchi institutsional doirani yaratadi va strategiyani qabul qiladi.
• Natija 2: Toshkentda texnik, moliyaviy va ekologik barqarorlikni ta’minlash uchun past-uglerodli e-mobillik va YSHTY larni kengaytirish uchun dalil keltirish maqsadida pilot loyiha amalga oshiriladi.
• Natija 3: Bozorni past-uglerodli e-mobillikka o‘tkazish va elektr transport vositalari hamda GUTClarni tezlashtirish sharoitlari yaratiladi.
• Natija 4: Elektr transport vositalari va YSHTY larning uzoq muddatli ekologik barqarorligini ta’minlash uchun choralar ishlab chiqiladi.
Loyiha ko‘rsatkichlari:
• Jami to‘g‘ridan-to‘g‘ri emissiyalarni qisqartirish (20,700 tCO2e);
• YSHTY bo‘ylab ifloslantiruvchi moddalarning jami to‘g‘ridan-to‘g‘ri qisqarishi 10% (CO, NOx va NH);
• Milliy va shahar darajasida genderni hisobga oluvchi elektr transport vositalarining ko‘payishi va YSHTY ning rivojlanishini ta’minlaydigan 5 ta siyosat va reja qabul qilinadi;
• Elektr transport vositalari va YSHTY ni qo‘llab-quvvatlash uchun genderni hisobga oluvchi 3 ta milliy siyosat va reglament qabul qilinadi;
• O‘zbekiston bo‘yicha elektr transport vositalari uchun yangi me’yorlar va standartlar ishlab chiqiladi;
• Elektr transport vositalari va YSHTY sohasida milliy siyosat qabul qilinadi;
• 30 kilometr uzunlikdagi pilot YSHTY koridori tashkil etiladi;
• Toshkent hududida ishlaydigan 30 ta elektr avtobus va tezkor quvvatlash stansiyalari;
• Elektr transport vositalari parkini sotib olish, ishlatish va texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha qo‘llanma ishlab chiqiladi;
• O‘zbekistonning oliy ta’lim muassasalari uchun elektr transport vositalarining genderni hisobga olgan holda rivojlantirish va yashil shahar transporti bo‘yicha o‘quv dasturi;
• Elektr transport vositalari batareyalarini hisobga olish, hisobdan chiqarish, qayta ishlatish va qayta ishlash bo‘yicha yo‘riqnomalar qabul qilinadi va elektr transport vositalari infratuzilmasi va komponentlari uchun kengaytirilgan yetkazib beruvchi javobgarligi biznes modellari ishlab chiqiladi.